Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Websitenizden Kazanımınızı Artırmanın 5 Yolu Giriş

Brian Blondy, May 7, 2018

Eğer bir yayıncı iseniz ve websitenizden yeterince para kazanmadığınızı düşünüyorsanız; kesinlikle farklı ölçeklerdeki tüm reklamverenlerin yaşadığı ortak bir gerçeği deneyimliyorsunuz.

Websitenizin karlılığını güçlendirme ve dijital portfoyünüzü geleceğe yönelik garantileme adına atabileceğiniz en önemli adım, gelirinizi artırmak için bir aksiyon alma kararıdır.

Websitenizden ekonomik gelirler elde edebilmeniz için; özellikle görüntülü ve mobil reklam birimlerinizi tercih edilen anlaşmalar ve özel açık artırmalar (Preferred Deals and Private Auctions) aracılığı ile optimize ederek, Google AdX ve Google AdSense arasından seçim yaparak ve son olarak kayda değer CPM’ler kazanmanız için videodan para kazanımını ekleyerek; en faydalı seçenekleri size sunarız.

Website gelirinizi artırmak için; websitenizden para kazanmaya (monitizasyon) odaklanmanın önemli bir ekonomik cankurtaran olduğuna ve website gelirinizi artırmaya yönelik en önemli özellik olduğuna inanırız. Gelirinizi artırmanın birçok yolu olduğuna göre, hemen başlayalım!

 

Programatik Optimizasyon

Bu günlerde yayıncıların, pazarda oluşan yeni programatik gelişmelerin tümüne ayak uydurmada yaşadığı zorlukları gözlemliyoruz. Yayıncılar ve reklamverenler, programatik sektöründe durmaksızın gelişen, sık ve hızlı değişen teknolojileri yönetiyorlar.  İster reklam kümesinin basit optimizasyonu veya görüntülü ve mobil reklam network’lerindeki stratejik envanteri açığa çıkarma; ister Total Media gibi usta bir optimizasyon uzmanı ile çalışma olsun, öğrenecek ve bilecek çok şey olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

Hem görüntülü ve hem de mobilde kendini programatiğe adamış yayıncıların, kendilerine ve reklamverenlerine en yüksek değeri yaratabilmeleri için güncel teknolojiye hakim olmaları oldukça önemlidir. Bu konuda, halihazırda bulunan en faydalı programatik teknolojilerinden ikisi tercih edilen anlaşmalar ve özel açık artırmalardır (preferred deals and private auctions).

 

Tercih Edilen Anlaşmalar (Preferred Deals)

Tercih Edilen Anlaşmalar (Preferred Deals); bireysel alıcıların, sabit fiyatlı ve ilk görülen anlaşmalar üzerinde yayıncı tarafı ile pazarlık etmesine olanak tanır. CPM fiyatı genellikle, normal programatikten yüksek ve doğrudan satıştakine eşittir; çünkü reklamverenler, bulunan belirli bir veriye veya reklamveren tarafından önceden toplanan veriye dayanan gösterimler arar.

Tercih Edilen Anlaşmalar (Preferred Deals), yayıncılar ve reklamverenler arasında yapılan; genellikle reklamverenlerin spesifik reklam boyutları, yerleşimler ve hedef kitleler konularında yayıncılara ulaştığı ve iki tarafın, kendi aralarında, gösterimlere karşılık sabit bir fiyat üzerinde anlaştıkları doğrudan anlaşmalara dayanır.

Tercih Edilen Anlaşmaları (Preferred Deals) benzersiz kılan, programatik ile yürütülüyor olmalarıdır. Bir zamanlar reklamverenler yayıncılara, tahsis edilmiş reklam yerleşimine eklenen bir reklam etiketi gönderirken; şimdi bütün bu uygulama, tek bir anlaşma kimliğinin süreci ilerlettiği DSP’ler ve SSP’ler (örneğin DoubleClick AdX & DoubleClick Bid Manager) üzerinden yürütülür.

 

Özel Açık Artırmalar (Private Auctions)

Özel Açık Artırmalar (Private Auctions); yayıncıların, erişilir kılmak istedikleri belirli envanteri, yalnızca kendi seçtikleri beyaz listedeki alıcılara açık olan, yüksek öncelikli bir açık artırmayı oluşturmalarını sağlayan programatik anlaşmalardır. SSP’ye izin veren özel açık (Private Auctions) artırmalardan bir tanesi Google DoubleClick Ad Exchange (AdX)’dir. Özel bir açık artırmaya katılmak isteyen herhangi bir reklamverene, bir DSP (örneğin DoubleClick Bid Manager) kullanması önerilir.

Özel açık artırmalarda (Private Auctions), yayıncılar seçili reklamverenler ile belirli bir taban fiyatı oluşturur ve bu küçük çaplı alıcı grubunun; ayrıcalıklı, özel bir programatik pazarı açık artırmasında rekabet etmelerine izin verir. Taban fiyat, genellikle, açık pazar fiyatlarından yüksektir. Böylece alıcılar, teklif vermek istedikleri premium görüntülemeleri bilinen belirli parametrele dayanarak özenle seçebilirler.

 

Video’dan Para Kazanma (Monitizasyon)

Son yıllarda, bir websitesinden paralı video içeriği yayınlamak yayıncıların para kazanma (monitizasyon) planları arasında değerlendirdikleri önemli bir alan haline geldi. Video içeriği, website ziyaretçilerini etkileşimde tutmak ve sürekli olarak büyüyen reklamveren havuzuna, video programatik reklam kampanyaları yürütmeleri için bir araç sunmada oldukça verimli bir yöntemdir.

Bazı yayıncılar anında atılarak video’yu benimserken; birçoğu da, gerek video içeriği eksikliğinden veya site düzeninden, gerekse de bu teknolojiyi doğru yolla uygulamaya dair bilgi eksikliğinden dolayı bunu benimsememeyi seçti.

Video yayınlamama kararı yayıncılar için stratejik bir hata olabilir. Yayıncıların, görüntülü reklama kıyasla önemli oranda yüksek CPM’ler kazanmaya hazır olmasıyla mevcut gelir akışını artırmadaki en iyi yöntem olduğunu giderek daha çok kanıtlar.

Bu, reklamverenlerin video reklamları; mesajlarını aktarmada önemli bir yol olarak benimsemeye devam etmelerinden ve ilgili ve daha çok etkileşimde kalan hedef kitleler için premium maliyetler ödemeye razı olmalarından kaynaklanır.

 

Google AdSense

Websiteleri için varsayılan standart bir para kazanma (monitizasyon) yöntemi olan AdSense, farklı boyutlardaki tüm çevrimiçi yayıncıların website ve mobil varlıklarından para kazanmalarını (monitizasyon) mümkün kılan, dünyanın en büyük içerik reklam network’üdür. AdSense, arama motoru sonuçlarında, Google ürünlerinde ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda (GDN) yayınlanan reklamları içerir. AdSense, neredeyse sınırsız bir talep ve yüksek doluluk oranları sunar. Çoğu bölgede hızlı ve güvenilir bir ödeme ve Google ile çalışmanın güvenini sağlar.

İster AdSense’i yakın zamanda eklemiş, ister websiteniz için yıllardır kullanıyor olun; kendinize soracağınız en önemli soru Google AdSense ile yeteri kadar para kazanıp kazanmıyor olduğunuz.

Sürekli olarak; websitelerinde yalnızca AdSense kullanan ve elde ettiği gelirden tatmin olmamalarına rağmen AdSense’i bırakmaktan çekinen müşterilerimizden haber alıyoruz.  AdSense’in yayıncıları büyütmek için güzel bir seçenek olduğuna katılıyoruz ve farklı bir para kazanma (monitizasyon) çözümü için AdSense’i bırakmayı düşündüklerinde yaşadıkları endişeyi de anlıyoruz.

Buna karşılık yayıncıların; stratejik bir şekilde yerleştirilen reklam birimleri ve uzman reklam birimi optimizasyonu sayesinde mevcut trafiğinden daha fazla para kazanmasını (monitizasyon) ve gelirini katlayarak büyütmesini sağlayacak harika fırsatlar yaratabileceği birçok para kazanma (monitizasyon) çözümüne ek olarak; reklam birimlerini optimize edebileceği ek metotlar da mevcuttur.

 

DoubleClick AdX

DoubleClick Ad Exchange (AdX) Google’ın, premium websiteleri premium reklamverenler ile eşleştirebilmesi için Real Time Bidding (RTB) teknolojisini taşıyan bir programatik platformudur. AdX, sektördeki alıcı ve yayıncıları eşleştirir ve dünyanın en büyük gerçek zamanlı programatik RTB teklif borsasında (bidding exchange) premium yayıncı ve reklamverenlerle çalışır. Reklam network’lerine, ajanslara ve üçüncü taraflı talep yönlü platformlara bağlı olan AdX pazarı, reklam birimleri için canlı açık artırma üzerinden yönetilen reklamveren talebi ile hareket eder.

Websitenizde aylık 5 milyonun üzerinde ziyaretçiniz var ise, o zaman mutlaka AdX’e geçmelisiniz. Websitelerinde AdX özelliğini içeren yayıncılar, genişçe trafik alan websitelerine önemli miktarlarda reklam bütçesi harcamaya hazır olan, dünyanın en seçkin reklamverenlerine erişir. AdSense ve AdX üyeliği arasındaki bu fark bile tek başına; AdX kullanmaya kalifiye olan ve başlayan bir reklamveren için önemli bir ekonomik kazanç anlamına gelir.

Ek olarak AdX, Google’ın reklam sunumu platformu, DoubleClick for Publishers (DFP), üzerinden diğer networkler ile yarışma imkanı verildiğinde tam potansiyeline ulaşır. DFP (Small Business veya Premium) kullanarak yayıncılar; reklam birimlerine olan gerçek zamanlı ek rekabetin daha yüksek CPM’ler sunmasından dolayı daima %100 doluluk oranı için çabalarken; aynı zamanda reklam birimleri için reklam networkleri arasında yer değiştirebilir.

Websitezde bulunan daha çok reklam birimi için yarışta olan çoklu talep kaynakları (AdSense’teki 3 adet kaynak yerine 5 kaynak) sayesinde, daha çok reklam birimi için daha fazla sayıda teklif veren çıkmakta ve reklam birimlerinize olan kazanan teklifleri keskin bir şekilde yukarıya taşır. Sonuç olarak, kıyaslama yapılamaz; yayıncılar websitelerinde AdX’i DFP ile eşleştirdiklerinde önemli oranda daha fazla para kazanırlar.

Nihayetinde, eğer reklam gelirini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen bir yayıncı iseniz ve websitenizin aylık ziyaretçi sayısı 5 milyonun üzerinde ise; hedefiniz AdX’e terfi etmek olmalı.

  • Reklam alanınızı, gerçek zamanlı olarak en yüksek teklifi veren alıcılara satın
  • Premium ve kalan envanterinizden olan gelirlerinizi artırın
  • Tüm envanteriniz üzerine detaylı raporlar alın
  • Daha yüksek marjlar elde edin

AdX’e katılmak ve trafiğinizden potansiyel olarak daha fazla para kazanmak isterseniz, Total Media bunu gerçekleştirmeniz ve websitenizi, finansal reklam gelirinizi en üst düzeye çıkarma yolunda ilerletmek için size yol gösterebilir.

Ancak; websitenize bir ay içinde milyonlarca ziyaretçi almıyorsanız, o zaman yüksek ihtimalle websitenizden para kazanmak (monitizasyon) için verdiğiniz ilk kararlardan biri olarak AdSense’i sitenize zaten eklemişsinizdir.

 

Sonuç

En başlarda, yayıncılar için bulunan birçok ilgi çekici opsiyonun yanında bir bilinmezliğe atlıyormuş gibi hissedebilirsiniz; websitenize yeni para kazanma (monitizasyon) çözümleri eklemenin dolambaçsız ve basit bir süreç olmadığını kesinlikle anlıyoruz. Yine de, ileri tuşuna basmaya çekinmemeli ve aylık gelirinizi geliştirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Websiteniz bir para kazanma (monitizasyon) aracı olmalı; aylık gelirinizi büyütmede yol boyunca size yardımcı olmak için buradayız. Boyutu fark etmeksizin, Total Media websitenizin, tüm bu etkili para kazanma (monitizasyon) akışlarını eklemesini sağlayabilir ve sonrasında gelen tüm kompleks optimizasyonların üstesinden gelebilir.

Umarız ki bu yazı, programatik dünyasını daha iyi anlamanıza yardımcı olmuş ve website gelirinizin, bugün kazandığınızdan daha fazlasına ulaşmasını sağlayacak donanımı size vermiştir.