Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Programmatic Direct – Premium Reklamverenler İçin Yeni Standart

Brian Blondy, June 2, 2018

Giriş

Programatik envanter alım-satım metotları evrim geçirmeye ve gelişmeye devam ettikçe, firmanızın katılımını ve başarısını en üst düzeye en iyi şekilde çıkarabilmeleri için alıcıların ve satıcıların programatik sektöründeki sık değişimlere karşı güncel kalmaları hayati bir önem taşır. Bugün, farklı boyutlardaki tüm reklamverenlerin programatik ile medya satın aldığı en yaygın metotların hızlıca üzerinden geçmek ve daha sonrasında, bu günlerde premium reklamverenler için artan bir önem taşıyan oldukça dinamik bir metodun; Programmatic Direct’in, üzerine yoğunlaşmak istedik.

 

RTB, Private ve Programmatic Direct Marketplace Nedir?

Gerçek zamanlı tekliflendirme (RTB) – Bilgisayar tarafından yürütülen gerçek zamanlı açık artırmalar aracılığı ile reklam satın alma. Alıcı/reklamveren, reklamların gösterileceği asıl siteyi değil; yalnızca kategoriyi bilir.

Private Marketplace (PMP) – Bir yayıncı veya belirli yayıncı grubunun, envantere teklif yapması için spesifik alıcıları davet ettikleri; yalnızca davetiye usülu ile katılınabilen bir RTB açık artırmasıdır. Alıcı/reklamveren, reklamlarının tam olarak hangi sitelerde ve reklam yerleşimlerinde gösterileceğini bilir.

Programmatic Direct – Reklamverenlerin, premium kampanyalarda doğrudan reklam alımlarını otomatikleştirdikleri bir yöntemdir. Programmatic Direct, hem garantili hem de garantisiz sözleşmeleri barındırır. Programmatic Direct’i gerçek zamanlı tekliften (RTB) ayıran özelliği, RTB gibi bir açık artırma sistemi olmak yerine, garantili bir satın alma sistemi olmasıdır. Yayıncılar ve reklamverenler Programmatic Direct’i benimsiyorlar; çünkü Programmatic Direct, premium alımların, geleneksel doğrudan reklam satın alma metotları ile yürütülmesindense programatik ile yürütülmesini sağlar.

 

Bilginize: İab, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için güzel bir kaynaktır. Programmatic ve RTB’ye daha derinlemesine bir bakış için özellikle bu linki ziyaret edin.

 

Programmatic Direct Premium Reklamverenler İçin Artarak Önem Kazanmaya Devam Ediyor

Programmatic Direct, daha önceleri reklamverenlerin, yalnızca yayıncı ile doğrudan bir ilişki aracılığı ile bulabildiği premium envantere öncelikli erişim hakkı tanır. Bir zamanlar programatik artan trafikten para kazanma (monitizasyon) metodu olarak bilinirken; son yıllarda çok şey değişti. Yayıncı ile birebir ilişkiden yoksun olmasından dolayı, daha önce programatik satın almaya şüpheli yaklaşan reklamverenler artık, premium envanteri, güven içinde ve programatik ile otomatikleştirilmiş bir şekilde satın alabilirler.

Genellikle, Programmatic Direct işleminin gerçekleştiği metot; reklamverenler ve yayıncıların anlaşmalar üzerinde sabit bir CPM ile önden pazarlık yapması ve daha sonrasında anlaşmanın esas yürütme işleminin programatikle gerçekleşmesidir.

Google, yakın gelecekte “reklamverenlerin ve yayıncıların büyük bir çoğunluğu, programatik ile doğrudan anlaşmalar yürüterek kaynaklarını muhafaza etmeyi ve satış süreçlerini korumayı seçecekler”ini umutlu bir şekilde öngörüyor. Şüphesiz, hem reklamverenler hem de yayıncılar programatik ile büyük avantaj kazanıyorlar.

 

Programmatic Direct – Temel Avantajlar

Reklamverenler İçin

 • Premium envanteri ilk görme erişimi
 • Analytics ile gerçek zamanlı optimizasyon
 • Hedef kitleleri segmentlere ayırma yetisi
 • Belirli website ve uygulamaları hedefleyerek marka güvenliğini garanti altına alma

Yayıncılar İçin:

 • Premium envanter için reklamverenlerle yeni ortaklık yaratma
 • Marka güvenli reklamverenlerle çalışabilme
 • Premium reklam birimlerini satmak için yeni fırsatlar
 • Satılmamış premium envanteri minimum seviyeye indirmek ve daha fazla premium envantere, daha kolay sahip olma
 • İçerik gösterimini hedef kitle segmentasyonu seviyesinde artırma
 • Yüksek değer taşıyan hedef kitleleri büyütmek için içeriği optimize etme
 • Dar tanımlı hedef kitleler için en yüksek CPM oranları talep etme

 

Total Media’da, AdWords ve DBM aracılığı ile yatırım getirilerini (ROI) en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan premium reklamverenlerle çalışmanın bol deneyimine sahibiz.

DoubleClick Bid Manager (DBM) kullanmaya başlamak istiyor ancak nasıl başlayacağınızı veya DBM’i en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız; size bu yol boyunca her konuda yardımcı olabiliriz. Daha fazla konsültasyon için bizimle buradan iletişime geçmekten çekinmeyin.