Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Heyecan Verici Güncelleme Haberleri: Google, Müşteri Verilerini Yükleme (Customer Match) Özelliğini Geliştirdi ve Güncellendi!

Brian Blondy, March 30, 2020

Bilindiği üzere Display & Video 360 (DV360) ‘ta yer alan Customer Match tool’u kullanılarak müşterilerinizin email datasını audience olarak yükleyip, Trueview yayınlarında kullanabiliyordunuz.

Google, bu özelliği geliştirerek, artık e-mail listesi yanı sıra Contact info, Mobile Device ID listeleri ve User ID listelerini de Customer Match tool’unu kullanarak yükleyebilir, audience listesi olarak kullanılabilir hale getirdi. 

Üstelik, artık E-Mail datasının da olduğu Contact Info ve Mobile Device IDlerini audience listesi olarak yüklediğinizde sadece Trueview’da değil, Display ve Gmail envanterinde de kullanabileceksiniz (User ID henüz sadece Trueview yayınları özelinde seyir etmektedir). 

Tek yapmanız gereken, Advertiser seviyesindeyken, All Audiences sekmesinde yer alan New Audience bölümündeki Customer Match’e tıklamak, sonrasında da gerekli bölümleri doldurarak müşterinizin datasını audience listesi haline getirmek.  

Custom Data listenizi yükleme ve bunu hedefleme için yapmanız gerekenler ise şunlardır:

Step 1 – Adım – Customer Match Listelerini yüklemek;

Yükleyeceğiniz dosyanın .CSV formatında olması ve ingilizce karakter ile yazılmış olması gerekmektedir. Yüklediğiniz dosyanın içerisinde yer alan kullanıcı datasının minimum 1.000 kullanıcı olması gerekmektedir.

Yükleyeceğiniz dataların içerikleri ve detayları şu şekilde olmalıdır:

  • E-Mail Address Matching: Dosyadaki e-mail adreslerinin olduğu sütunun başlığı “Email” olmalıdır.
  • Phone Matching: Dosyadaki telefon numaralarının olduğu sütunun başlığı “Phone” olmalıdır.
  • Mailing Adress Matching: Posta adresleri datalarının dosyası, 4 sütundan oluşmalıdır; “First Name”, “Last Name”, “Country” ve “Zip”. Bu dört sütunun isimleri belirtildiği şekilde sütunların başına yazılmalıdır. Eksik bilgi durumunda hata çıkacaktır ve dosya yüklenmeyecektir.
  • Combined Email Adress, Mailing Address ve Phone Matching: Bu dosyada ise 6 sütun olmalıdır; “Email”, “Phone”, “First Name”, “Last Name”, “Country” ve “Zip”
  • Mobile Device ID matching: Dosyadaki ID’lerin olduğu sütunun başlığı “Mobile Device ID” olmalıdır.
  • User ID matching: Dosyadaki ID’lerin olduğu sütunun başlığı “User ID” olmalıdır.

Step 2 – Adım – Custemer Match Listelerini hedeflemek;

Var olan veya yeni Line Item’ınızın içerisinde yer alan Add Targeting bölümünden Audience List seçeneğini seçin. Açılan tab’de yer alan 1st Party seçenğini seçtikten sonra oluşturduğunuz Customer Match audience listenizi bulun ve seçin. 


Line Item’ı kaydettiğinizde işlem tamamlanmış ve hedeflemeye hazır olacaksınız.

Önemli Bilgiler: 

* Customer Match lets you serve ads based on data about your customers that you share with Google. With Customer Match targeting, you can also reach new users by targeting similar audiences to your most valuable customers.

** Customer Match is not an available feature for all advertisers. The advertiser must comply with Google’s 3rd party data access criteria for this feature. To proceed, you must meet the requirements of the whitelisting process. 

For more information or if you have any questions, please don’t hesitate to contact us in the form below.