Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Görsel inceleme sistemi ve süreci hakkında bilmeniz gerekenler!

Brian Blondy, April 16, 2020

Bilindiği üzere, Display & Video 360  kendine has bir görsel onay süreci mevcuttur. Bu süreç kullanıcılar için sadece güvenli içeriklerin gösterilmesi amacıyla, derinlemesine ve detaylı bir otomatik sisteme tabidir.

Nasıl Çalışır:
Bu sistem, genel olarak iki ana sütunda ayrı ayrı inceleme şeklinde meydana gelir;

1. Display & Video 360’ın, yani sistemin kendi kural mekanizması
2. Exchange’lerin kural politikaları

1. Display & Video 360 kuralları incelemesi:

Bu ilk ve en önemli sürecin iki alt inceleme aşaması mevcuttur.

DV360 ve Ad Manager incelemeleri aynı anda ve aynı mekanizma ve kuralları baz alarak incelenir. Yani bir görsel için Display & Video 360 sütunundaki durumu “Pending, Servable” veya “Approved, Servable” ise aynı zamanda Exchange’lerde Google Ad Manager’ın da onaylandığını görebilirsiniz. Bu da görseli yayınlamaya başlamanıza yeterli bir aşamadır.

2. Exchange’lerin kural politikaları

Görsellerin onaylanıp yayınlanabilme süreçlerinin özeti;

Teknik olarak, bir görselin yayınlanmaya hazır hale gelmesi süreci, 8 – 24 saat arasında gerçekleşmektedir (bu süre Trueview yayınlarında çoğu zaman 1 iş gününden fazla sürmektedir). Standart koşullarda (şüpheli içerik, şüpheli görsel, ekstra incelenmesi gereken sektörel içerikler vs.) ve genel iş günleri kapsamında, bu süre belirtilen zaman dilimi içerisinde kalır. Fakat bazı standart dışı zaman dilimlerinde (haftasonları gibi) veya durumlarda (önemli günler, haftalar, resmi tatiller vs) bu süreçler yoğunluktan dolayı 48 saat ve üstünü bulabilir.

Bu gibi durumlarda eğer onay süreci belirtilen süreyi aşmışsa bizlere konuyu danışabilir ve gerekli görüldüğü durumda da konu manuel inceleme aşamasına tarafımızca getirilebilir. Fakat bunu yapabilmemiz için görsellerin belirtilen süreyi aşmış ve hala onaylanmamış durumda olması gerektiğini lütfen unutmayınız. Sonucun da en yakın iş günü içerisinde alınacağını bilmenizi isteriz.

Not: Trueview reklamlarının Display & Video reklamlarından farklı bir inceleme süreci mevcuttur. Trueview yayınlarında genelde 24 saati bulan inceleme süresi mevcuttur. Reklam inceleme durumu ile ilgili destek almak için, durumun 24 saattir hala stabil olmassını bekleyiniz.


Trueview videosnun reddedilmemesi için önce, eklediğiniz Youtube videosunun Youtube’da “Herkese açık” olmasına dikkat ediniz (“Özel” olmamalı). 

Görsel onay sürecinin sonucu reddedilme olursa;

Reklam öğesi uygun çalışmıyorsa veya uygunsuz içeriğe sahipse ya da kural dışı bir durum söz konusu ise DV360 görsel onayını ret olarak cevaplar ve gösterimine izin vermez. Bu durumda yapılması gerekenler ise;

  • “Rejected, Not Servable” cevabını gördüğünüz noktada “See Details” seçeneğine tıklayın.
  • Akabinde karşınıza çıkan Audit bilgileri kısmından, görselin neden reddedildiğinin bir açıklamasını göreceksiniz.
  • Bu açıklamayı ve detaylarını takiben görsel öğenizi revize edin, revize edilen görsel otomatik olarak tekrar onay sürecine gönderilir.

* Yer alan ret uyarısı akabinde gerekli revizeyi yaptığınıza inanıyor ve tekrar onay sürecinden sonra yine ret alıyorsanız, bu durumda bize ulaşabilirsiniz.

Bunu unutmayın! Reklam görsellerinde, incelemeler sonucu reklam politikası ihlali veya kötü amaçlı yazılımdan şüphelenilmesi durumunda, Google, hesabınızı kalıcı olarak kapatabilir.

COVID-19 ve sonucunda yaşanan aksaklıklar:

Bilindiği üzere, bir süredir hayatın her yönünü olumsuz etkileyen Covid-19 durumu, reklam yayınlarındaki teknik süreçlerin ve desteklerin de aksamalarına neden olmaktadır. Yukarıda bahsi geçen reklam öğeleri inceleme durumlarında otomatik süreçler yoğunluktan ve teknik ekiplerin otomatik süreç revizyonlarının aksamalarından dolayı, manuel desteklerinse bu sürecin direkt etkisinden dolayı gecikmeler söz konusu olmaktadır.

Reklam kurulumu ve görsel onay aşamalarını gerçekleştirirken, bu durumu da göz önünde bulundurmanızı öneririz.