Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Google Ads veya Display & Video 360 – Hangi Satın Alma Platformu Size Daha Uygun?

Brian Blondy, November 17, 2019

Google pazarlamacılara, programatik kampanya satın alma için iki kusursuz platform sunar: Google Ads (Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla) ve Display & Video 360 (D&V360).

İki platformun da, dijital reklam satın almak isteyen pazarlamacılar için eşit derecede etkili programatik kabiliyetleri olmasına rağmen; dijital pazarlamacılara eşsiz olarak sunduğu kullanılabilir özellikleri ve kabiliyetleri göz önüne alındığında iki platform da birbirlerinden oldukça farklı.

İki platforma da açıklık getirebilmek için Google Ads ve D&V360 arasındaki keskin farklılıkları analiz eder ve firmanızın mevcut programatik medya satın alma aktiviteleri ve hedefleri için iki platformdan hangisinin, veya ikisini bir arada kullanmanın, en doğru strateji olduğunu belirleriz.

Giriş

Google Ads, Google’da ve Google’ın reklam networklerinde reklam yayınlamak isteyen işletmeler için sunduğu meşhur reklam hizmetidir. Google Ads programı işletmelerin, reklam yayını için bir bütçe belirlemelerini ve yalnızca, kullanıcılar CPC reklamlarına tıkladıklarında ücret ödemelerini sağlar. Bu reklam hizmeti ağırlıklı olarak anahtar kelimelere odaklıdır.

Display & Video 360; ajansların, işlem masalarının ve reklamverenlerin, dünyanın en ayrıcalıklı görüntülü, video, yerel ve mobil envanter koleksiyonuna gerçek zamanlı erişmelerini sağlayan, Google’ın talep yönlü platformudur.

Çoğu kez, pazarlamacıların programatik reklam portföyündeki en etkili çözüm olduğu iddia edilen D&V360; programatik reklam kampanyalarını başlatmak için teklif vermenin, hedeflemenin ve optimizasyonun mümkün olan en yüksek seviyelerine ulaşmada medya alıcılarına en iyi olanağı sağlar.

Aşağıda da açıkladığımız gibi reklamverenler, programatik satın alma opsiyonlarının tümünü D&V360 üzerinden düzenleme ve hizalama imkanına sahiptir.

 

Temel Özellikler – Google Ads ve Display & Video 360 (D&V360)

Reklam Opsiyonları

Google Ads – GDN – Metin, Resim ve Video Reklamlar

D&V360 – Resim, Rich Media, Yerel ve Video Reklamlar

Üçüncü Taraf Verisi (Third Party Data)

Google Ads

Google Ads GDN’in üçüncü taraf hedefleme kabiliyeti yoktur; yani GDN’de ilgili kullanıcılara ulaşırsınız. Bu network içinde demografiler, ilgi alanları, konuya dayalı hedefleme yapabilir; hatta görüntülü ve arama ağlarını kullanarak belirli bir ürün veya hizmet ile ilgilenen kullanıcıları arayıp bulabilirsiniz.

D&V360

Hali hazırda üçüncü taraf veri kullanan bilgili pazarlamacılar, D&V360’in sunduğu avantajların oldukça bilincindedir. Çözümleriniz ile en çok ilgilenebilecek kullanıcıları bulma imkanı sunarak firmalar; dönüşüm gerçekleştirmesi veya satın alması en muhtemel kullanıcıları hedefleyebilirler.

D&V360, pazarlamacılara 35 adet üçüncü taraf sağlayıcısına erişim sunarak mevcut site ziyaretçilerinize benzer kullanıcıları; örneğin sizin sunduğunuz ürünleri/çözümleri halihazırda arayan kullanıcıları, belirli demografileri veya ilgi alanı segmentlerini, bulmanızı sağlar.

 

Cihaz Hedefleme / Erişim

Google Ads GDN

 • Google Ads yalnızca Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN) üzerinden satın alma ile sınırlıdır
 • Yer ve dil hedefleme
 • Anahtar kelime hedefleme
 • Cihaz hedefleme
 • Websitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıları yeniden pazarlama

D&V360

 • 100’ün üzerinde Ad Exchange envanteri ile entegredir ve yaklaşık 1 milyar websitesi içeri
 • Bütün mecralar üzerinden reklam verme (Masaüstü, Mobil, Tablet, Akıllı TV)
 • Gelişmiş Hedefleme Becerileri – Google’ın verilerini kullanarak mevcut ve arzu ettiğiniz müşterilerinizi; belirli demografik, ilgi alanı ve satın alma eğilimlerine göre tespit edin ve hedefleyin.
 • Mevcut pazarlama listenizdeki kullanıcılara erişme becerisi.
 • D&V360 gibi bir DSP, yüksek değer taşıyan hedef kitlelere benzersiz bir hız ve ölçüde ulaşabilir
 • D&V360, alıcıların websitelerini ziyaret etmiş veya etmemiş hedef kitleleri bulmasına yardımcı olmak için birinci ve üçüncü taraf veriyi bir araya getirerek; Veri Yönetimi Platformları (DMP) entegrasyonunu kullanma imkanı sunar
 • Hedef kullanıcılarınızı D&V360 üzerinden hedeflemek ve denetlemek için çerezlerinizi ve projektörlerinizi kullanın
 • D&V360 tarafından oluşturulan veri, GMP’s satın alma tarafı üzerinden kullanılabilir ve denetlenebilir

Private Marketplaces (PMPs) & Programmatic Guaranteed (PG)

Google Ads

Gerçek zamanlı tekliflendirmeyle (RTB) sınırlı, bilgisayar tarafından yürütülen gerçek zamanlı açık artırmalar aracılığı ile reklam satın alma. Alıcı/reklamveren, reklamların gösterileceği asıl siteyi değil; yalnızca kategoriyi bilir. Bu; Google Ads alıcılarının, D&V360’in premium açık artırmalarına, PMP’lerine ve doğrudan satın alma imkanlarına erişiminin olmaması demektir.

Display & Video 360

Dünya çapındaki yüksek trafikli websitelerinde bulunan premium envanteri hedefleme imkanını pazarlamacılara sunmasıyla kendisini Google Ads’den ayrıştırır.

Private Marketplace (PMP) – Bir yayıncı veya belirli yayıncı grubunun, spesifik alıcıları envanter üzerine teklif yapmaları için davet ettikleri; yalnızca davetiye üsulu ile katılınabilen bir RTB açık artırmasıdır. Alıcı/reklamveren, reklamlarının tam olarak hangi sitelerde ve reklam yerleşimlerinde gösterileceğini bilir.

Programmatic Direct – Reklamverenlerin, premium kampanyalarda doğrudan reklam alımlarını otomatikleştirdikleri bir yöntemdir. Programmatic Direct  hem garantili hem de garantisiz sözleşmeleri barındırır. Programmatic Direct’i gerçek zamanlı tekliflendirmeden ayıran özelliği, RTB gibi bir açık artırma yerine garantili bir satın alma sistemi olmasıdır. Yayıncılar ve reklamverenler Programmatic Direct’i ediniyorlar; çünkü Programmatic Direct, premium alımların, geleneksel doğrudan reklam satın alma metotları ile değil, programatik ile yürütülmesini sağlar.

Bunu mümkün kılan; premium websitelerinin belirli bir envanteri, yalnızca önceden seçili bir alıcı grubuna sunduğu D&V360’de bulunan PMP’ler ve özel açık artırmalardır (Private Auctions). Ek olarak alıcılar, D&V360 aracılığıyla belirli bir website envanterine olan belirli sayıdaki gösterimleri de ayrıca satın alabilir.

 

TEKLİFLENDİRME SEÇENEKLERİ

Google Ads (GDN)

 • Otomatikleştirilmiş Teklif
 • Özelleştirilmiş Teklifler – Bir reklam grubu düzeyinde seçilen ve belirli hedefleme yöntemlerine dayanan tekliflendirme
 • Teklif Ayarlamaları – Kullanıcıya tekliflerini belirli bir oranda artırma/azaltma imkanı sağlar

Display & Video 360

“Hepsi Bir Arada” Çözüm – Pazarlamacılar, programatik satın alma için; garantili programatik, doğrudan anlaşmalar ve açık borsa (open exchange) dahil çeşitli opsiyonlar arasından seçim yapabilirler.

Gelişmiş Teklif Teknolojisi – birden çok teklif stratejisi yönetin

 • Manuel – Reklamları bir bir inceleyerek teklifi ayarlama
 • Otomatik teklif  – Belirlenen performans hedeflerine dayanarak teklifleri otomatik ayarlama
 • Display & Video 360 arayüzü pazarlamacılara, platform arayüzünden premium reklam planlama, arama ve satın alma imkanı sunar
 • Basitleştirilmiş Satın Alma Süreci – Display & Video 360 pazarlamacılara, kampanyalarının tümünü D&V360 çatısı altında, masaüstü, mobil ve video üzerinden oluşturma, yürütme ve ölçümleme olanağı sağlar.

Video Borsaları (Video Exchange)

Hem GDN hem de D&V360 pazarlamacıların, YouTube üzerinden yayın içi, arama (yalnızca GDN) ve görüntülü video reklamları satın almalarını sağlar.

Spesifik olarak bu iki platform arasındaki temel fark, Google Ads’ün yalnızca YouTube borsasına (YouTube exchange) bağlı olması; D&V360’in ise gücünü, 35’in üzerindeki video borsasına (video exchange) erişme kabiliyetinden almasıdır.

Premium video envanteri – D&V360’in premium video pazarı olan Google Partner Select aracılığıyla, YouTube ve TV reklamlarınızı markanız için güvenli video envanterinden satın alın.

D&V360’i eklemedeki büyük bir sebebin, D&V360’in videoya dair muazzam bir gücü olması olduğundan bahsetmek önemli. Google Ads yalnızca YouTube ağı ile sınırlı olduğundan; D&V360’in 35 tane ek borsa (exchange) sunma kabiliyeti, video kampanyaları başlatmak isteyen ve kampanyalarını mümkün olduğunca farklılaştırmak ve yaymak isteyen bir pazarlamacı için ciddi bir avantaj sağlar.

Raporlama ve Optimizasyon

Google Ads Raporları

Google Ads pazarlamacılara tıklama sonrası performansı ve kullanıcılar hakkında önemli metrikleri öne çıkaran raporlar sunar.

Google Ads Raporları Edinim-Davranış-Dönüşüm döngüsünü kapsar:

 • Kullanıcı edinim yolları
 • Sitedeki kullanıcı davranışı
 • Dönüşüm modelleri

Google Ads raporları hem Google Ads (Tıklamalar) hem de Analytics’ten (Sekme Oranı) önemli metirkler gösterir.

Display & Video 360

 • Bir kampanyanın temel metriklerini görebilmek için 35’ten fazla boyutun ve 50 metriğin tam raporlamasını alın
 • Huni Analytics Ölçümlemesi – Kampanyalarınızın doğru hedef kitlelere ulaştığını ve satın almaya dönüştüğünü incelemek için tüm gerçek zamanlı analitik verilerini derinlemesine inceler
 • Kusursuz Kampanya Yönetimi  – Belirli kampanya hedeflerinize ulaşmanız adına tekliflerinizi ayarlamak ve onları optimize etmek için, Google’ın gelişmiş algoritmalarını kullanarak kampanyalarınızı geliştirin ve yönetin
 • D&V360 reklamverenlere, reklam kampanyasından kaynaklanan gösterim sayılarını, reklam tıklamaları ve belirli website dönüşümlerini izleme imkanı tanır
 

Display & Video 360’ı eklemeli misiniz?

Evet. D&V360, istediğiniz hedef kitlelere ulaşmanız için mevcut becerilerinizi genişletecek ve onlara fayda sağlayacaktır. “Google Ads iyi çalışırken neden işleri karıştırayım?” diye sorabilirsiniz. Eğer bu soruyu soruyarsanız, o zaman Google Ads kampanyalarınızda düşük maliyetlerle, pozitif bir yatırım getirisi (ROI) deneyimlediğinizden eminiz. Bu konuda sizi tebrik ederiz, iyi bir iş çıkarmışsınız.

Ama bu makalenin ana tezi firmanızı; şaşaalı, yeni bir Display & Video 360 hesabı uğruna Google Ads’ü bırakmak için ikna etmeye çalışmak değil.

Tam aksine; Google Sertifikalı Pazarlama İş Ortağı (DCPM) olarak, Google Ads’ün sağladığı geniş faydaları ve GDN’de reklam vermenin firmanıza hali hazırda kazandırdığı potansiyel başarıyı inkar ederek, hata etmiş oluruz. Yani önerimiz, Google Ads hesabınızı tutmanız ve D&V360‘i eklemeniz.

Pazarlama planlarınız içersinde D&V360 üzerine bir tartışma açmanız muhtemelen firmanızın, genel olarak, dijital pazarlama sürecinde ne kadar gelişmiş bir yapısı olduğunu yansıtır. Daha spesifik olarak; eğer amacınız kampanyalarınız ile bir sonraki dijital sınırı fethetmek ise, Display & Video 360, premium sitelerdeki çevrimiçi video reklamcılığına ve daha yüksek görüntülü reklam bütçelerine atılmak isteyen dijital pazarlamacılar için Google Ads’den bir sonraki yapı taşıdır.

Bakış açımız; reklamverenlerin, D&V360 ve Google Ads’ü, birbirlerine meydan okumaları ve iki platformun da pozitif yatırım getirisine (ROI) ulaşma becerisini test etmek için, belirli kampanyaları ikisinde de paralel olarak yürütebilecekleri şekilde segmente etmesi gerektiğidir. Yeni hedef kitleye ulaşmak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için bunun olumlu bir yaklaşım olduğuna inanırız. Eğer firmanız yeni borsalara (exchange) girerek kendisini farklılaştırma ihtiyacı hissediyorsa, Google Ads ve Display & Video 360 (D&V360) ile ileriye doğru gelişme gösterebilmeniz için Display & Video 360 (D&V360) kullanmaya başlama kararınızda size yardımcı olabiliriz.

Total Media’da, Google Ads ve Display & Video 360 aracılığı ile yatırım getirilerini (ROI) en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan premium reklamverenlerle çalışmanın bol deneyimine sahibiz. Display & Video 360 (D&V360) kullanmaya başlamak istiyor; ancak nasıl başlayacağınızı veya D&V360’i en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, size bu yol boyunca her konuda yardımcı olabiliriz.

Sorularınız var ise, aşağıdan D&V360’e kayıt olmaktan veya bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Brian Blondy is the Marketing Manager at Total Media.  You can contact Brian by email at [email protected] or on LinkedIn