Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

DoubleClick AdX Hesabınızın Kapatılmasını Önlemenin 8 Yolu

Brian Blondy, October 13, 2020

Google politikası; tüm kullanıcılar, reklamverenler ve yayıncıların yararı için, sağlıklı bir dijital ekosistemi korumamızı sağlamaktır.

John Brown, Google Yayıncı Politikası İletişimleri Başkanı

 

Giriş

Dünyanın en karlı ve başarılı yayıncıları, çevrimiçi premium reklam alanı arayan dünyanın en çok istenen reklamverenlerini cezbetmesinden dolayı Google’ın DoubleClick AdExchange’indeki (AdX) programatik ekosisteme katılım sağlıyor. Bilgili yayıncılar; kendisini dünyanın dört bir yanındaki premium hedef kitlelere gösterme fırsatı arayan, dünyanın en prestijli markalarının ve ajanslarının maruz kaldığı ekonomik avantajları sermayeleştirebilmek için AdX üzerinden birlik oluşturur.

Yine de, tanınmış birçok yayıncı çok kez, Google AdX yayıncı politikalarına uymakta farklı ciddiyet taşıyan seviyelerde başarısız olur; örneğin uygunsuz website içeriği, hileli website trafiği, reklam tıklaması suistimali ve yanıltıcı reklam yerleşimleri. Bugün, yayıncıları politika ihlalini tetikleyen çeşitli olaylardan haberdar edebilmek için; bir yayıncı hesabının uyarı görmesinin ve sonucunda politika ihlali ile engellenmesinin en yaygın sebeplerini listeliyoruz ve buna karşılık; politika ihlallerinden ve AdX’de potansiyel kalıcı bir askıya alınmadan  kaçınmak için uygulanabilecek kanıtlanmış sekiz aksiyon alınabilir stratejiyi sunuyoruz.

 

Politika İhlallerinin Tanımlanması

AdX kullanan yayıncı davranışı üzerine çoğu zaman şeffaf olmayan ve genel hatlarıyla tanımlanmış kurallar ve düzenlemeler nedeniyle; birçok yayıncı, websitesinin bir kısmının ihlal içinde olduğunu bile fark etmeden politika ihlallerine uğruyorlar. Öte yandan; ekonomik getirisini  hileli yollarla artırmak adına reklamlarını manipüle etmek için çirkin bir girişimle Google’ı kurnazlıkla alt etmeyi ve taktiklerle kandırmayı amaçlayan yayıncılar bütün dünyada var. Kısacası, politika ihlalleri, yayıncı ihlal içinde olduğunu bilse de bilmese de; farklı sebeplerden devamlı meydana gelir.

Google, platformlarındaki politika ihlalleriyle savaşma çabasında agresiftir. Yayıncılar ve reklamverenler için etkili ve temiz bir reklam ortamı sürdürebilmek adına Google, ihlalleri belirleyecek ve meydana geldikçe sonuçlarını uygulayacak sofistike, otomatikleştirilmiş sistemler ve manuel incelemeler kullanır.

Çoğu zaman politika ihlalinde bulunmak, Google’ın 72 saat içinde websitesindeki ihlalin düzeltilmesi talebi, websitesine reklam sunumunun engellenmesi, hatta bazen doğrudan hesabın engellenmesi ile sonuçlanır. İhlal veya ihlallerin ciddiliğine bağlı olarak, hesabınız engellendiğinde bunun geri çevrilmeme ve websitenizin AdX’e katılım sağlama hakkını yitirme ihtimali vardır.

 

Hesap Askısı İle Sonuçlanan Yaygın İhlaller

 • Reklamların websitenizdeki sunumlarını manipüle etme
 • Reklam etkileşimi ile kullanıcıları sitenizi desteklemeye teşvik etme
 • Kullanıcılar için yanıltıcı reklamlar yerleştirerek kaza eseri tıklamalar oluşturma
 • Aldatıcı bir başlığın altına reklam yerleştirme
 • Reklam tıklamaları için ücret teklif etme
 • Reklam birimlerinden dolayı website içeriğinin, ekranın alt kısmına doğru itilmesi
 • Resimleri reklamlar ile hizalamak
 • İçeriği, reklamları taklit etmek üzere formatlamak
 • Otomatikleştirilmiş trafik/bot trafiği veya otomatikleştirilmiş tıklama oluşturmak veya almak
 • Karşılığında teşvik verilen bir trafik kaynağı kullanmak
 • Reklamlardan (Google Reklamları) para kazanmak (monitizasyon) için websitesini yeniden yüklemek

 

İhlaller Aşağıdakilere Yol Açabilir:

 • Uyarı yapılmadan veya ihlallerin 72 saat içinde düzeltilmemesi halinde hesabınızın askıya alınması
 • Politikaya aykırı olduğu belirlenen aktiviteden kazanılan 60 gün öncesine kadarki gelire el koyma

 

Websiteniz Politika İhlalinden Kaçınmak İçin Ne Yapabilir?

Google ile AdX’ten para kazanma (monitizasyon) ortağı olarak kalabilmek için yayıncılar, Google’ın katı yayıncı politikalarına bağlı kalmada proaktif, tetikte ve titiz olmalıdırlar.

 • Trafiğinizin nereden geldiğini anlayabilmeniz için, istatistikleri değerli segmentlere ve kanallara ayırarak web site analizinizi (trafik ve web ziyaretçilerinizi) derinlemesine inceleyin. Google Webmaster Tools
 • Trafik kaynaklarını ve bir birlerine kıyasla nasıl performans sergilediklerini  daha iyi anlamak için trafiğinizi segmente etmede Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanın ve şüpheli ülke trafiği için olan website analizlerinizi izlemeyi, günlük ve haftalık bir alışkanlık haline getirin. Google Analytics
 • Atık içeri, atık dışarı” politikasından kaçınmak için, trafik kaynakları rehberine uyarak temiz bir trafik kazanımı politikasına sahip olun. Reklam yerleşimlerini satın almadan önce sunucunun teklif ettiği site listelerini kontrol etmenin (bu siteler tanınmış siteler mi?) yanında, trafik satın alırken de her zaman sıkı bir temkin ile hareket edin. Son olarak, reklam alanı satın alırsanız, reklamlarınızın yerleşimini canlı bir ortamda doğrulamayı hedefleyin. traffic sources guide
 • Reklam alanı satın alırken, bu trafik sağlayıcısının maliyetinin, diğerlerinin maliyeti ile nasıl kıyaslandığını kendinize sorun. Eğer fiyatlar gerçek olamayacak kadar iyiyse, büyük ihtimal gerçek değillerdir.
 • Sitenizde şüpheli bir tıklama aktivitesi fark ederseniz, bunu Google’ın Geçersiz Tıklama Şikayet Formu üzerinden bildirmeniz teşvik edilir.
 • Reklam birimi emplemantasyonunuzun kontrol edildiğinden ve programlama hatası olmadan, uygun şekilde yüklendiğine dair onaylandığından, AdSense ve/veya AdX politikasına bağlı kaldığından ve çeşitli web tarayıcıları ve platformlar üzerinde doğru yayınlandığından emin olun.
 • Doğrulanmış Siteler Özelliği’ni kullanarak, reklam kodunuzun doğrulanmamış siteler tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Authorized Sites Feature
 • Yalnızca sondaki hedef sayfanın ne olduğunu kontrol etmek için olsa bile, kendi reklamlarınıza tıklama dürtüsüne karşı koyun. Yerine, Google Publisher Toolbar’ı kullanın. Google’s Publisher Toolbar

 

Total Media’dan Destek

Dünya çapındaki başarılı yayıncılarla çalışma deneyimimiz sayesinde ihlallerin hepsinin aslında kötü niyetli olmadıklarını birinci elden görürüz. Sadece sayfanın belirli bir alanında olması gerekenden fazla reklam yayınlamış olan dürüst yayıncıların, Google’ın politika standardını ihlal eden bir resimi yayınlayan haber makalesinin, hatta basit bir kodlama yanlışından kaynaklanan hatanın bile başına gelen ihlaller gördük.

Google AdX yayıncı politikalarını daha iyi anlamak için daha ileri bir konsültasyona ihtiyacınız varsa, bize buradan ulaşabilirsiniz. Size kısa zamanda dönüş sağlarız.