Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Display & Video 360’taki Yenilikler – İlişkilendirme Yolu Raporlama

Tughan Kartal, November 11, 2020

Hepimiz attribution’ın önemini biliyoruz, temelde dijital pazarlamayı diğer medya kanallarından ayıran şeydir. Medya alıcıları olarak kampanyamızın gerçekte nasıl performans gösterdiğini ve faaliyetlerimizi nasıl optimize etmemiz gerektiğini analiz etmemize ve anlamamıza yardımcı olan şey budur.

Attribution, bize reklamın göründüğü andan kullanıcının dönüştüğü yere kadar olan kullanıcı yolculuğunu anlatır.

Attribution’ı etkinleştirmenize ve daha etkili bir şekilde kampanya yürütmenize yardımcı olmak için DV360, yeni Attribution modelleme özelliklerini ve Attribution raporlama seçeneklerini kullanıma sundu.

Aşağıda, bunları tam olarak nasıl kullanacağınızı açıklayacağım.

Attribution modellemesi nedir?

Attribution modeli, dönüşümlerin dönüşüm yolu sürecindeki bir etkileşime (gösterim veya tıklama) nasıl atanacağını belirlemenize yardımcı olan bir kural veya kurallar kümesidir.

Örneğin, Son Etkileşim Modeli, satışlardan veya dönüşümlerden hemen önce gelen son etkileşime %100 kredi atar. Buna karşılık, İlk Etkileşim modeli, dönüşüm yolunu başlatan ilk etkileşime %100 kredi verir.

DV360’ta, varsayılan Floodlight modeli, satın alma veya dönüştürme işleminden önce dönüşüm değerinin %100’ünü kullanıcının son tıklamasıyla ilişkilendirir. Tıklama yoksa model, değeri önceki gösterime atar.

DV360’ta Attribution Modelleme Aracı nasıl kullanılır::

1: Raporlama için bir reklamveren attribution modeli oluşturun ve görüntülenebilir gösterimleri “Floodlight” temel ayarlarında ayarlayın..

Süreç: 

Aşağıda görüldüğü gibi Reklamveren> Floodlight Yapılandırması> Attribution modelleri’ne veya Reklamveren> Kaynaklar> Floodlight grubu> Temel ayrıntılar> Attribution> Attribution modelleri (DV360)’e gidin:

Aşağıdaki seçeneklerden farklı Attribution modelini seçebilirsiniz:

(Last Click, Last Interaction, First Interaction, Linear, Zamanla Değer Kaybı)

 

2. adım: Tercih edilen attribution modelini LI ayarlarına ekleme

LI’nin attribution gündemini ve yapılandırmasını kolayca kurabilirsiniz, böylece LI’ın etkinliği, kullanıcı yolculuğu ve KPI’larla ilgili ilişkili atıfları kullanır. Aşağıda görüldüğü gibi:  

3. adım: Attribution raporlama ve performans analizi..

Belirli bir kullanıcının bir dönüşüme meydan veren yolu hakkında bilgi toplamak için Path raporlarını kullanın.

Tam path raporları, bir yolun kaç kez meydana geldiğini ve yoldaki çeşitli olayları gösterebilir.

Örneğin, unique bir kullanıcının 1. dönüşüm hunisi reklam mesajıyla karşılaştığını ve kişisel bilgilerini bırakmadan açılış sayfasına gittiğini varsayalım. Kullanıcı nihayet açılış sayfasında dönüşüm gerçekleştirdiğinde, gerçek dönüşümden önce markayla 2-4 kez farklı mesajlar ve Harekete Geçirici Mesajlar (C2A’lar) ile etkileşimde bulunduktan sonra olabilir.

Bu nedenle, Attribution yollarının çeşitli olaylarını anlamak, dönüşümü etkileyen belirli olayı belirlemenizi sağlayacaktır. Daha sonra, bu yola daha fazla veri eklemek, daha yüksek bir ROI oluşturmanıza ve performansı önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir.

Dönüşümleri sayarken, path raporları diğer mevcut çevrimdışı raporlardan farklı davranır. Path raporları, tüm ilişkilendirilmiş ve ilişkilendirilmemiş dönüşümleri içerir. Tüm Floodlight etkinlikleri, öncesinde bir gösterim veya tıklama olmasa bile dönüşüm olarak sayılır. Nasıl kurulur? Cevabı:

 

En iyi uygulamalar;

Sonuçları yorumlayın ve kampanyalarınızı ayarlayın.

Kanallarınızın etkinliğini değerlendirirken, reklam hedeflerinizi ve iş modellerinizi yansıtmak için attribution modellerini kullanın. Hangi modelleri kullanırsanız kullanın, varsayımlarınızı deneyerek test etmeyi düşünün.

Attribution modellerinin sonuçlarına göre belirli bir kanala daha fazla veya daha az yatırım yapın, ardından nasıl çalıştığını görmek için sonuçlarınızı yeniden kontrol edin.

Birden fazla attribution modeli kullandığınızı varsayalım. Bu durumda, her modeldeki varsayımlara göre kanallarınızla ilişkilendirilen dönüşüm sayısını veya gelir miktarını karşılaştırabilirsiniz.

Aktivitelerinizde Attribution Modellemeyi nasıl uygulayacağınızdan emin değil misiniz? Sorun değil, hızlı bir arama planlayalım ve sorunu tartışalım.

Best,

Tughan Kartal

Programmatic Demand-Side Expert & Project Consultant at Total Media