Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Display & Video 360 ile Branding & Awareness Kampanyalarınızı En Başarılı Şekilde Gerçekleştirin

Brian Blondy, August 23, 2020

DV360 ile Kampanyalarınızı Daha Fazla Kullanıcıya Ulaştırmanın ve daha fazla Yeni Kullanıcı edinmenin yolları

Günümüzde, branding kampanyalarında en major amaç, erişilmesi mümkün en fazla kullanıcıya, en alakalı hedeflemeler ile erişebilmek. Konu ve amaç bu olunca, DV360 size envanterindeki sayısız kullanıcı havuzunu en efektif şekilde kullanmanıza ve farkındalık yaratmanıza maksimum katkıda bulunuyor. Yüzlerce Exchange ve Sub-Exchange ile milyarlarca kullanıcıya tek bir yayın ile ulaşmanız mümkün. Fakat tabii ki farkındalık amaçlı kampanyalarınızda önemli olan sadece çok kişiye değil, alakalı kişilere de erişmek olduğu için sayısız kullanıcı havuzundan doğru olan kullanıcı hedefli filtreleme yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere, hem branding ve farkındalık kampanyalarınızda erişim sayınızı nasıl daha fazla arttırabileceğinizi, bunun yanı sıra eriştiğiniz kullanıcıları daha ne kadar alakalı yapabilmenizin pratik ve hızlı yollarını, aynı zamanda da ilgili kampanyanızın da maliyetini düşürebilmenizi anlatacağız.

Branding kampanyalarınızı en efektif oluşturma stratejisi

Eğer markanızın bir kampanyasını, daha fazla ve daha alakalı kullanıcıya, maksimum farkındalık yaratacak şekilde göstermek amaçlı gerçekleştirecekseniz, öncelikle yeni kampanya kurulumunda, tüm seviyelerde bazı seçenekleri branding kampanyalarına uygun seçiyor olmalısınız; Örneğin: Campaign:

 • Bu seviyesindeki “Overall campaign Goal” seçeneği mutlaka “Raise awareness of my brand or product” olmalı.
 • Campaign KPI’ınız ise mutlaka CPM veya CPV olmalı.
 • Hedeflemelerinizi de mutlaka bu seviyede değil, alt seviyelerde belirlemelisiniz.

Insertion Order

 • Pacing’iniz Ahead veya Even olmalı, acele etmeyin, sisteme biraz zaman tanıyın.
 • Focus Goal’unuzu (CPM veya CPC olmalı) çok düşük tutmayın, yükseltin. Zaten kampanya akışında sistem actual maliyetinizi kendisi düşürüyor olacaktır. Siz baştan düşük tutarsanız, sisteme yeterince hacim izni vermemiş olursunuz. Daha sonraki optimizasyonlarınızda bu kısmı düşürerek revize edebilirsiniz.
 • “Billable Outcome” mutlaka Impression bazlı olmalı. OBB’de özellikle Click bazlı programmatic satın alım stratejisi performans kampanyaları için etkilir, branding için değil.
 • Optimization seçeneğiniz mutlaka bir alt seviye olan LI seviyesi olarak seçili kalmalıdır.
 • Fcap belirleyecekseniz eğer, bunu mutlaka LI seviyesinde yapın.
 • Hedeflemelerinizin sadece genel kırılımlarını bu seviyede belirleyin: Geo, Demography, Environment gibi. Daha detaylı hedeflemeleri mutlaka yine LI seviyesinde gerçekleştirin.

Line Item

 • Hedeflemelerinizi alakalı segmentlerde kırın. Örneğin Audience targeting ile Category targeting’i aynı Line Item’da kullanmayın, bu hem erişiminizi oldukça düşürecek hem de maliyetinizi arttıracaktır. Bu örnekteki gibi iki major hedef amacınız varsa ikinci bir Lıne Item’da bunu değerlendirin.
 • Line Item’ları çoğaltmaktan korkmayın. Bu hem farklı kulvarlardan alakalı kullanıcı edinme amacınızın hacmini arttırır, hem de amaç ve sonuç sürecinde size bir A – B testi olanağı vererek kampanya sırasında bütçe optimizasyonu yapıp daha efektif bir branding ve farkındalık yayını gerçekleştirmenize yardımcı olur.
 • Budget ve Pacing satırını mutlaka bu seviyede de belirtin. Tek bir LI’ınız varsa bile bunu yine de yapın, ilgili LI’ın odağını arttırır. Ve asla ASAP pacing’ini kullanmayın, yukarıda belirttiğimiz gibi, biraz daha sabırlı olmalı ve sisteme izin vermelisiniz.
 • Bid Stratejiniz eğer amacınız reklamların daha çok tıklanması ve web sitenize daha fazla kullanıcı getirmek, yeni kullanıcı elde etmek ise Automated Bidding seçeneğinde yer alan Maximize Click seçeneğini seçmelisiniz. Eğer reklamınızın daha çok görüntülenmesi, kullanıcı yönlendirmekten daha major bir amaç ise o zaman Maximize Viewable Impression seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Fix bid’i yeni kampanyalarınızda ilk günlerde belirli bir bidding üzerinden satın alım yapmak için kullanabilirsiniz fakat yeterince kampanya süreniz var ise, bir önceki maddede belirtilen seçenekleri kullanarak direkt başlangıç yapabilirsiniz.

Hedeflemeler nasıl olmalı:

Belirttiğimiz gibi öncellikle hedeflemelerinizin çatılarının, yani Demografik veya Coğrafi hedeflemelerin IO seviyesinde (bunu elbette direkt LI seviyesinde de yapabilirsiniz), detaylı hedeflemelerinizin de LI seviyesinde olması daha efektif bir kullanım sunacaktır. Peki branding kampanyalarınızda daha alakalı kullanıcıya erişmeniz için kullanmanızı önerdiğimiz detay hedeflemeler nelerdir;  

Audience targeting: DV360 size hem kendi first-party audience datanızı toplayıp, bunu hedeflemenize olanak tanır, hem Google Audience listelerini kullanımanıza imkan sağlar, hem de DMP şirketlerinin 3rd Party Datalarına erişmenize de yardımcı olur. Fakat branding kampanyalarında kullanmanızı önerdiğimiz ve bu vesileyle en alakalı kullanıcılara erişmenize imkan sağlayacak kısım Google Affinity ve In-Market Audience listeleridir. Markanıza uygun hedef kitle ile Google Audience hedeflemesi yaparak maliyetlerinizi çok fazla arttırmadan erişim elde etmeniz mümkün.  

Category targeting: Envanterde erişeceğiniz potansiyel kullanıcıların yer aldığı web siteleri ve app’lerde yer alan kategorileri hedeflemek için Category targeting seçeneğinde tıpkı Audience hedeflemesinde olduğu gibi markanıza uygun hedef kitleye göre Category targeting yapabilirsiniz. Fakat bu hedefleme seçeneği ile Audience hedeflemesini branding yayınlarında önermiyoruz. Bunun için ikinci bir LI oluşturun ve ayrı şekilde hedefleyin.

Keyword targeting: Kampanyanıza uygun olacak şekilde belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ile kullanıcıları bu kelimeler ile alakalı sayfalarda bulabilir ve branding yayınlarınızın gösterimini sağlayabilirsiniz. Fakat burada önemli olan belirtilen anahtar kelimelerin Google Ads’teki gibi detaylı değil, daha çatı kelimeler ile yapılması, farkındalık yayınlarınızda hacim bakımından daha efektif sonuçlar verecektir. Aynı zamanda bunu gösterimi yapılmasını istemediğiniz anahtar kelimeleri engelleyerek de sağlayabilirsiniz.  

Viewability targeting: Eğer amacınız tıklanma sonucu yeni kullanıcı elde etmekse, viewability hedeflemesini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat amacınız daha çok gösterim sağlamak, daha çok izlenme elde etmekse bu özelliği kullanabilirsiniz.  

Apps & Urls: Kaliteli ve zengin bir whitelist ile elde edeceğiniz erişimler ve sonucunda gerçekleşecek maliyetler sizin yüzünüzü güldürecektir. Bu sebeple branding yayınlarınızda Apps & Urls hedeflemesini öneriyoruz. Önemli olan yeterli hacim olması. Dolayısıyla whitelistinizi zengin tutmaktan çekinmeyin.  

Hangi LI seçenekleri branding için daha uygun:

Elbette DV360 platformunun Display ve Video envanteri sınırsızlığı tartışılamaz. Branding yayınlarınızda Display veye Video yayını seçeneklerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Trueview yayınlarını da sakın es geçmeyin. Eğer kampanyanızın aynı zamanda Youtube materyali de varsa, Display ve Video yayınlarınızın yanı sıra Trueview yayınlarında da yer alan In-stream ve Discovery Youtube yayın tiplerini kullanabilirsiniz. Milyonlarca Youtube kullanıcısını branding ve farkındalık yayınlarınızda yakalamanızın size olan getirisi pahabiçilemez olacaktır.

Kullanılan Creative çok önemli:

Her yayında dikkat edilmesi gereken görsel dili tabii ki branding yayınlarında da oldukça önemlidir fakat bunun kadar önemli olan bir diğer unsursa görsel ölçülerinin zenginliği. Google ve eriştiği exchangeler vasıtasıyla tüm web site ve app’lerde yer alan reklam alanları, sizin görsellerinizin uygunluğu ile hacim çoğalttırmaktadır. Dolayısıyla LI’ınıza ekleyeceğiniz görsellerin alternatifler bakımından bolluğu çok önem taşımaktadır. Ne kadar az görsel, o kadar az hacim demek ve ne kadar az hacim o kadar düşük erişim ve doğru orantılı olarak da yüksek maliyetler demektir. Eğer hangi görsel ölçülerinin kullanılması gerektiğini bilmiyorsanız veya karar veremiyorsanız, bizlere danışabilirsiniz.

Bütün bunların yanında maliyetleriniz de düşecek:

  Machine Learning kavramı, sisteme markanızı ve kampanyalarınızı tanıtmak, bu minvalde nasıl bir kullanıcı profiline erişilmesi gerektiğini, nasıl bir performans elde edilmesi gerektiğini özetleyen bir kavramdır. Bu kavram elbette performans yayınlarının lokomotifi görevini görmektedir. Ancak branding ve farkındalık yayınlarınızda da Machine Learning kavramı, hem yine eriştiğiniz kullanıcı profili için, hem de elde edeceğiniz maliyet için oldukça önem arz eden major bir unsurdur. Sisteme zaman tanıyın; en az 1 ile 2 hafta içerisinde sistem erişmek istediğiniz kullanıcı profilinin analizi yapacaktır, dolayısıyla bu konu hakkında biraz sabretmeniz gerektiğini tekrar vurgulamamız gerekir.

Daha az sürede gerçekleşen yayınlarda elde ettiğiniz verim yanıltıcı olacağı gibi, beklentinizi de karşılamayacaktır. Bu da DV360’tan verim alamadığınız anlamına gelecektir.

Eğer sisteme yeterli zamanı verirseniz, uygun hacimde her geçen gün maliyetlerinizin biraz daha düştüğünü ama oldukça kullanıcıya da ulaştığınızı göreceksiniz. Bu konudaki bazı örnek kampanyalarda, 1 aylık bir yayının ilk haftası harcadığınız ortalama 1K TL bütçeden elde edilen gösterim 950K, tıklama da 750 oluyorsa ve dolayısıyla CPM maliyetiniz 1TL, CPC maliyetiniz de 1.30TL gelmekteyse, ikinci haftadan sonra bu rakamlarda ciddi bir değişiklik görmeniz mümkün. İkinci haftadan sonra harcamanız 2K TL’e çıksa bile, elde ettiğiniz gösterim 3.500K, tıklama ise 4K civarına çıkacaktır, maliyetleriniz ise bir anda %100 düşecektir (belirtilen rakamlar, konu dahilinde örnek rakamlardır, tüm sağlıklı branding kampanyalarında süreçler bu şekilde işlemektedir).

Branding ve farkındalık yayınlarınızda önemli olan reklamlarınızın mümkün oldukça kullanıcıya erişmesi ve bu kullanıcıların ilgili kampanya sayfalarına yönlendirilmesidir. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz detaylara dikkat ettiğiniz sürece, branding ve farkındalık açısından en büyük verimi alabileceğiniz DV360 platformundan her zaman istediğiniz performansı elde eder ve sonucunda memnun kalırsınız. Sorularınız olursa bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyin. Tuğhan Kartal.