Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

Dinamik Ayırma İle Reklam Gelirinizi Artırın

Brian Blondy, October 13, 2020

Dinamik Ayırma Nedir?

Dinamik Ayırma, yayıncıların bütün envanterlerinden kazandığı getiriyi en üst düzeye çıkarabilmeleri için oluşturulan, Google DoubleClick for Publishers (DFP) ve Google’ın görüntülü ağları AdX, AdSense ve AdMob arasındaki kusursuz entegrasyondur. Dinamik ayırma yayıncılara, DFP’lerinin içinde bağlantı kurmuş diğer tüm talep ortakları ve AdX arasındaki gösterimleri için gerçek zamanlı rekabet sağlar. Bu rekabet yalnızca yayıncının yatırım getirisine (ROI) yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda, yayıncıların Ad Exchange’deki fiyatlarını artırmak ve envanterin değerini beslemek için daima çabaladığı anlamına gelir.

 

Dinamik Ayırma Nasıl Çalışır?

Network seviyesinde bir satır öğesi oluşturduğunda (sistemde 12. önceliğe ayarlanan her şey dahil; örneğin network, toplu ve fiyat önceliği) DFP, yayıncının kendi DFP’sinde belirlediği talep kaynaklarından en uygun network ortağını seçer ve aynı zamanda talepleri reklam borsasına (ad exchange) gönderir. DFP sonrasında satır öğesindeki eCPM’yi (etkili CPM) alır ve aynı gösterim için AdX’te gelen tekliflerin taban maliyeti olarak belirler. Eğer AdX bu CPM ile eşleşir veya onu geçerse, o zaman AdX kazanır ve yayınlar. İki senaryo da meydana gelmediği taktirde network hattı, normalde olduğu gibi yayın yapar.

Reklam birimleriniz için en yüksek CPM’i verme yarışı

 

Yayıncılar DFP’de Dinamik Ayırmayı En Üst Düzeye Nasıl Çıkarabilir?

Yayıncılar bir kez dinamik ayırmayı bir strateji olarak benimsediğinde; sofistike olan yayıncılar talep kaynaklarının, güncel raporlar sağlayacak ve veriyi DFP’ye geri iletecek bir API sağlayıp sağlayamadığını görmeye çalışacaklardır. Veri, ağırlıklı olarak da CPM fiyatları, DFP’ye gerçek zamanlı olarak geri iletildiğinde; dinamik ayırma, geliri en üst düzeye çıkarmada çok daha etkili bir şekilde çalışacaktır.

Yayıncılar Network/DSP’lerini bağımsız bir şekilde yönetmeliler ve network’ün paraya çeviremediği herhangi bir trafiğin DFP’lerine geri yollama yoluyla üstesinden gelinebileceğinden emin olmalılar. İsrafı minimuma indirebilmek bu akışın olabildiğince verimli olması gereklidir. Websitesinde, iyi-orta seviyeli doluluk oranlarını koruyan talep ortakları ile çalışan yayıncıların iyi bir stratejiye bağlı kaldıklarına inanırız. Yayıncılar, şelalelerinin altındaki güvenlik ağı olması için; olabildiğince %100 doluluk oranına yakın, en az bir talep ortağı ile çalışmaya gayret etmelidir.

Talep ortağı anlaşmasına dayanarak bu strateji, yatırım kaynaklarını uygun seviyede (ağ, toplu veya fiyat önceliği) tutmayı gerektiriyor. En yeni CPM fiyatının Ad Exchange’e en güncel gösterim bilgisi ile gidebilmesi için yayıncılar, eCPM’i ve değer CPM’ini normal periyotlarda güncellemelidir.

 

Binoculars, The Future, Business.

Geleceğe baktığınızda dinamik ayırmadan ne beklemelisiniz?

  

Yayıncılar için Dinamik Ayırmanın Geleceği Nedir?

Dinamik ayırma, “Gelişmiş Dinamik Ayırma”nın DFP’ye gelmesiyle evrim geçirmeye çoktan başladı bile. Gelişmiş dinamik ayırma, AdX ile dinamik ayırmayı devreye sokarak ve DFP’nin standart seviye ve CPM bazlı doğrudan satış envanterine açık olmasını sağlamak için önceki kalıbını kırıp geçer. Diğer bir deyişle, yayıncıların garantili kampanyaları; maliyetlerini daha yukarıya çekebilmek için dinamik ayırma üzerine AdX ile de yarışıyor olacak.

Yayıncılar bu stratejiyi, majör değişiklikler yapmadan veya garantili kampanyaların sonuç getirmeyeceğinden endişelenmeden; tam bir güven ile ve otomatik bir şekilde sağlayabilirler. Yayıncılar eğer hali hazırda yapmıyorlarsa, standart envanter için CPM fiyatlarını belirlemek zorunda değiller; çünkü DFP, envanterin ederine yönelik bir değerlendirmeye bağlı olarak CPM fiyatını her şekilde hesaplayacaktır.

 

Total Media, Yayıncıları Dinamik Ayırma ile Nasıl Destekler?

Total Media’nın programatik uzmanlardan oluşan tecrübeli ekibi DFP kurulumunda ve AdX dahil diğer ek talep kaynaklarının trafik işlemlerinde yayıncılara destek olurken, aynı zamanda DFP’deki zinciri doğru şekilde yönetmek ve kontrol etmek için tüm kaynakların olabilecek en optimal tutumda çalıştıklarını doğrular.

Websitenize DoubleClick DFP or DoubleClick AdX almayı düşünüyorsanız; our trained experts at Total Media, web trafiğinden kazandığınız aylık gelirinizi artırmak amacıyla websitenizin reklam birimlerine en optimal optimization and monetization karmasını oluşturabilmek için ekibiniz ile görüşmeye hazır. Lütfen bize buradan ulaşmaktan çekinmeyin.  

 

Total Media’nın Yayıncı Teknolojileri & Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ben Erdos’a, bu yazının hazırlanmasındaki değerli desteği için ayrıca teşekkürler.