Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

2016’da Dijital Video – Yayıncılar için Pazar Değerlendirmesi

Brian Blondy, February 14, 2016

hand press play button sign to start or initiate projects as concept

2016’da dijital video içerikleri, yayıncının web sitesi trafiğini gelire dönüştürmeleri için en önemli ve en etkili araç haline gelecektir.

Cisco tarafından, global internet trafiği ve gelecek yıllarda ivme gösterecek trendler üzerine yürütülen bir araştırmaya göre, internet video trafiğinin 2019 yılı içerisinde tüm online internet trafiğinin yüzde seksenini oluşturacağı tahmin edilmektedir.

Video içeriği, basit bir metinsel içerikten daha çok, görsel dinamikler ile oluşturulacak ve kullanıcılar için daha hoş, çekici ve bağlılık yaratıcı olacaktır. Böylece web sitelerinin ziyaret süresi uzunluğu artacak ve içeriğin genel tüketimi yoğunlaşacaktır.

Bir video içeriğinin oluşturulması ve yayınlanmasından elde edilen en açık fayda, oluşturulan videonun reklamcılık ile içeriği eşleştiren yayıncılar için önemli bir finansal getirisi olmasıdır. Hevesli reklam verenler, reklamlarını video içeriğinde yayınlamak üzere,  artık çok daha yüksek CPM ödemeye hazır olacaklardır.

O zaman, video içeriğinin faydaları açıkça belirgin olduğuna göre, neden online yayıncılar, kullanıcı ve reklamcıların artan taleplerini karşılamak için kendi orijinal video içeriklerini üretmeye başlamasınlar?

Mevcut (Hazin) Durum

Video içeriğine sahip olmanın açık faydalarına rağmen, maalesef, yayıncıların çok büyük bir çoğunluğu kendi orijinal videolarını oluşturmamakta ve bunları özellikle kendi web sitelerinde yayınlamamaktadırlar. Bunun nedeni, özgün bir video içeriği oluşturmak üzere ellerindeki editoryel, teknik ve/veya finansal kaynaklarının yetersizliği sebebiyle, çok az yayıncının kendi kullanıcılarının taleplerini karşılayacak kapasiteye sahip olmasıdır.

Bununla birlikte, örneğin YouTube gibi, üçüncü taraf online reklamlarının görüntülenmesini monetize edebilen platformunun sahibi olarak bu içerikler taşınmakta ve nakde çevirmektedir, fakat yayıncıların başkalarının video içeriğini kendi web sitelerinde sunmaları ve yayınlamaları kendilerine tipik video çözümlerinde yayıncılara YouTube gibi bunu nakde çevirme fırsatı tanımamaktadır.

Herkes, YouTube içeriklerinin web site kullanıcılarına çok yüksek değer kattığını kabul etmektedir, ancak kendi web sitelerinin trafiklerine uygun olarak bu içerikleri bağımsız olarak monetize etme imkanına sahip olmadıklarından, bu içerikleri sayfalarına eklemenin yararları kısıtlanmaktadır.

Video Monetizasyon Cazibesi (Video içeriğe sahipseniz)

Media Technologies Concept as a Video Wall Background

Video reklamcılığı, pazarda gördüğü yüksek talep ile sürekli yükselmekte. Bu yükselme hem yayıncıların, hem de reklam verenlerin ileri video teknolojilerini uyarlama talepleri ve aynı zamanda orta ölçekli ve premium reklamcılar tarafından video reklam imkanları ile tavan yapmaktadır.

Yayıncı kendi web sitesi için özgün video içeriğini üretebilse, siteleri için büyük maddi kazanç sağlayabileceklerini kesinlikle söyleyebiliriz. Video içerik için kullnılabilecekleri reklamlar (pre-roll, mid-roll and post-roll) teklif edilerek websitelerine maddi fayda sağlayacak kaynaklardır.

2015 için programatik video endüstrisi içerisindeki trendler üzerine yoğunlaşan Adobe Digital Index raporunda, tüm dijital video reklamlarının %32’sinin programatik olarak satın alındığı, reklamlar için yaklaşık 2.91 milyar Dolar harcandığı belirtilmektedir.  2016 için bu rakamların programatik video reklamlarında 5.37 milyar Dolar’lık hacim ile, online reklamcılar için ikiye katlanması beklenmektedir. Açıkça, online video reklamcılığı, offline reklamcılara kendi reklamlarını aynı televizyonda reklamının yapıldığı şekilde yapma şansı sunmaktadır.

BI Intelligence tarafından yürütülen 2015 raporuna göre, video reklamcılığı reklamcılık ekosisteminin açık ara ile lideri olmuştur. Online video reklamcılığı, cep telefonu, görüntüleme ve rich media üzerindeki reklamlara cevap gelen tıklamalar ile karşılaştırıldığında üç kat daha fazla tık almıştır. Aynı rapor video reklamların  %1.84 oranında tık aldığını belirtmektedir. Bu da display reklamların video reklamcılığı ile kıyası göz önüne alındığında oldukça şaşırtıcı bir rakamdır.

avg ctr

Reklamcılar, yayıncıların kendi reklamlarına yeterli oranda içerik oluşturabilecekleri günü sabırsızlıkla beklemekteler. Açıkça video, pazarlamacıların içerik ile ilgili reklamlarını stratejik olarak yerleştirebileceği ve tercih edilen pazarlardır.

Sonuç

Total Media, videonun 2016’da yayıncıların stratejik hamlelerinin önemli bir parçası olacağına inanmaktadır.  Video, medya tüketiminin ilerlediği yöndür ve dünya çapında en çok talep edilen kitlelere en kolay ulaşılabilecek en popüler buluşma noktasıdır.

Video oluşturma süreci içerisine başlangıç zorluklarına rağmen (lojistik, maliyetler, işgücü ve hız), yakın gelecekte size yayıncıların yüksek kalitede, monetize edilebilecek video içeriklerini geniş kitlelere ulaştırabilecekleri mevcut durumunu hafifletecek hiç duyulmamış çözümler sunacak olacağımızı bildirmekten heyecan duyuyoruz.

Bizim bakış açımıza göre, yayıncıları yüksek kalitede, zamanında ve ilgi çekici video içeriği oluşturmaları için gerçekten engelleyen şey, sadece çok uzun süreç gerektiriyor olmasıdır.  Bizler, hem içerik hem de monetizasyon sorunları için, tek bir paket içerisinde bir çözüm sunmayı hedefliyoruz.

TOTAL MEDIA’yı takip etmeye devam edin!