Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

COVID-19 Sırasında DV360’ta Medya Satın Alma Stratejinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz – Bölüm 3

Brian Blondy, July 23, 2020

Daha önce, COVID-19 sırasında DV360 medya satın alma stratejinizi ayarlama konulu bu dizinin birinci ve ikinci bölümünde, kimlerin yeni hedef kitleler olabileceğini nasıl analiz edeceğinizi ve markanızın görünürlüğünü ve kitlelere mesajlarını nasıl kontrol edeceğinizi tartışmıştık. You can read post 1 here and post 2 here.

Küresel Trendler ve Strateji – COVID-19’un kullanıcı davranışı ve çevrimiçi reklamcılık üzerindeki etkisi – Bölüm III

COVID-19 sırasında kullanıcı davranışındaki değişiklikleri incelerken, tüm medya içeriği tüketiminin küresel bir perspektiften değiştiğini akılda tutmak önemlidir. Örneğin, COVID-19 Öncesi günlük rutininizin her sabah 06:00’da uyanmak, sabah 07:45’te trenle işe gidip gelmek, 08-08:30 saatleri arasında Spotify’ı dinlerken yolda yerel haberleri okumaktan oluştuğunu varsayalım. Bugün tamamen yeni bir rutinler dünyasındayız. Şimdi evden çalışıyorsunuz. Medya tüketimi de doğal olarak değişti. Ne okuduğunuz, nerede okuduğunuz ve özellikle okuduğunuz şeyin zamanı değişti. Şirketinizin kesin olarak tanımladığı ve güvendiği tüm bu önemli artışlar artık siz ve hedef kitleniz için tamamen ters çevrildi. Bir zamanlar alakalı olan her şey şimdi çok farklı.  

İdeal müşterilerinizi şu anda nerede bulabilirsiniz?

Pazarlamacılar ve dijital reklamverenler, kullanıcı davranışında meydana gelen çok sayıda büyük değişikliğe yanıt vermek için aşağıdakileri dikkate almalıdır: 1) Görsel reklamlarınızı analiz edin – Hangileri iyi performans gösteriyor, hangileri göstermiyor ? Reklamların tam olarak nerede görüntülediğini araştır. Ve reklamlarınızda hangi tür içerikleri hedefliyorsunuz? 2) Medya planı harcaması – İlgili kitleye harcamaya nasıl devam edeceksiniz? Bu unsurları anlamaya ve incelemeye çalışırken tek bir doğru cevabın olmadığını aklınızda bulundurun. Bu değişken bir durum olduğundan, şirketiniz ve hedef kitleleriniz için en iyi olana günlük olarak tepki vermeli ve gelişmelisiniz.  

Önemli Değişen Trendler:

  • OTT (özellikle CTV) – TV için artan izleyici, içerik tüketimi (Netflix, Amazon Prime Video, Hulu)
  • YouTube – E-öğrenme: Ekmek yapmaktan, yeni yeteneklerinizi keşfetme ve geliştirmeye kadar her şey.
  • Çocuklarla ilgili içerik – YouTube milyonlarca çocuğun bakıcısı haline geldi!
  • Yerel ve Uluslararası Haberler – Bu belirsiz ve sürekli değişen dünyada neler olup bittiğini anlamak için yerel ve uluslararası haberleri takip etmek!

Mevcut izleyicilerinizin yaşam rutinlerini etkileyen dramatik değişiklikleri anladıktan ve kabul ettikten sonra, şirketinizi buna dahil etmenin bir sonraki adımı, bütçenizin doğru kısımlarını belirleme ve DV360 üzerindeki mevcut ve gelecekteki kampanyalara etkili bir şekilde tahsis etme sürecidir, satın alma işleminizi artırmanıza yardımcı olabilir.  

Kampanyalarınız için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

İçerikle ilgili bazı konularda CPM fiyatları düşerken, diğerleri yükseliyor. Bütünsel bir trend olarak, reklamveren kategorisine bağlı olarak CPM’de % 20 ile % 40 düşüş yaşıyoruz.

Yeni kitleler belirleyip oluşturabilirseniz, bu potansiyel olarak medyayı eskisinden daha ucuza satın alabileceğiniz anlamına gelir. Mümkün olan daha düşük fiyatları sağlamayı hedeflerken, bütçeyi en iyi performans gösteren kampanyalara tahsis etmek için performansı incelemeniz gerekecektir. Bir sonraki makalede, DV360’taki bu araçları kullanarak gerçek satın alma taktiklerine teori katmanın pragmatik yollarını göstereceğiz. If you have any questions or you have additional information about these methodologies I described in this or the past two articles, please feel free to reach out to me personally by email at gadi(at)totalmediasolutions(dot)com or tughan(at)totalmediasolutions.com.