Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

COVID-19 Sırasında DV360’ta Medya Satın Alma Stratejinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz – Bölüm 2

Brian Blondy, July 17, 2020

Geçen hafta, COVID-19 sırasında DV360 medya satın alma stratejinizi ayarlama konulu bu dizinin birinci bölümünde, kimlerin yeni hedef kitleler olabileceğini nasıl analiz edeceğinizi ve markanızın görünürlüğünü ve kitlelere yönelik mesajlarını nasıl kontrol edeceğinizi tartıştık. You can read the first post here.  

Küresel Trendler ve Strateji – COVID-19’un kullanıcı davranışı ve çevrimiçi reklamcılık üzerindeki etkisi – Bölüm II

COVID-19 salgını, trend olan aramalardan alakalı içeriğe ve hatta kullanıcı davranışına kadar her şeyi değiştirdi. Tüm dünyada görüldüğü gibi, kullanıcılar yeni durumlara ve koşullara oldukça dirençli bir şekilde hızla adapte oluyorlar. Bu durumu her yerde görebilir ve hissedebilirsiniz. Çoğu ülke mesafeli durma durumunda kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak, evde kalmayı tercih edin veya etmeyin, en temel alışverişlerini direkt olarak kapıdan alan kişiler veya dışarı çıkmak zorunda olan kişiler farketmeksizin herkes bu duruma dikkat ediyor. Özetle, bildiğiniz üzere COVID-19 öncesi günlük rutinin her yönü etkilenmiş ve kesintiye uğramıştır. Bu değişimi benimsemek, bir pazarlamacı olarak sizin için çok önemlidir.  

Hedef kitleniz şu anda ne yapıyor?

Bunu doğru şekilde yanıtlamak için, şu soruyla sormalıyız: Şu anda hangi sektör veya sektörler düşüş eğilimi yaşıyor? ComScore (dünya lideri bir medya stratejisti) tarafından aşağıda görüldüğü gibi, tüm endüstriler şu anda muazzam ekonomik şoklar yaşıyor;

 • Turizm (Yerel ve Uluslararası)
 • Canlı etkinlikler
 • Spor
 • Restoranlar
 • e-Ticaret (eğlence alanlarında)
 • Otomotiv Endüstrisi
 • Emlak

Hangi endüstriler ve sektörler büyüyor?

Küresel eğilimler, salgın boyunca aşağıdaki sektörlerde 1. çeyrek büyümesini gösteriyor:

 • Sağlık ürünleri ve hizmetleri
 • SAAS çözümleri (esas olarak B2B tabanlı ürünler)
 • E-öğrenme (kurslar ve platformlar)
 • Eczane
 • E-ticaret (Market, Ev eşyaları)
 • Kumar
 • Chat
 • Haberler (ulusal ve yerel)
 • Over-the-top (OTT) hizmetleri (VOD, SVOD)
 • PPE

Temel Çıkarımlar: Birinci çeyrekte benzeri görülmemiş seviyelerde düşüş yaşandı, ancak görünen o ki dünya, COVID-19’un bu zorlu döneminden değişen derecelerde açıklık ve etkinlik düzeylerine kadar kendini yeniden canlandırmaya başlıyor. Bazı ülkelerde, tam bir kuşatmanın aksine, salgının yanında yaşamaya ilişkin hükümetin sağlık politikası değişikliklerini görmeye başlıyoruz. Tüm pazarlar bu değişen hızda ilerliyor. Ancak, tüm insanlar ve işletmeler yeni “normal” koşulda nasıl hayatta kalabileceklerini öğreniyorlar. Daha az rapor edilen vakalara sahip ülkeler için, yerel ekonomiler sıkı standartlar (sosyal mesafe politikaları, zorunlu marke kullanımları, tek kullanımlık eldivenler) altında iş için dükkanlar açmaya başlıyor. Elbette tüm sektörlerde aynı şey yapılamaz (eğlence, yemek ve seyahat hala çoğu ülkede yok durumundadır), ancak bu sektörlerin yakında yeniden başlatılmasına ilişkin küresel tartışmaların artarak devam ediyor.

Bu endüstriler için olumlu değişikliklerin gerçekleşmesinin ne kadar süreceğini bekleyip görmemiz gerekecek. Her coğrafya benzersiz kullanıcı davranışlarına sahiptir ve salgından farklı ve benzersiz bir şekilde etkilenmiştir. Örneğin, Birleşik Krallık (UK), vaka ve ölüm sayısında haftalarca süren yoğun artıştan sonra, yalnızca birkaç önlem adımıyla ekonomiyi olabildiğince açık bırakırken kitlesel dokunulmazlığa karar verdi. Mart 2020’de, insan hayatını korumak için yerel politika ve stratejiler tersine çevrildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde, COVID-19’u içermek üzere tasarlanmış çeşitli stratejilere tanık olduk. Hemen hemen her ülke, kısa bir süre içinde birkaç farklı planı birleştirerek, çoğu zaman kendi stratejisini oluşturmaya ve izlemeye çalışıyor. Hem bireyler hem de dünyadaki ülkeler için farklı başa çıkma stratejileri vardır, ancak şimdilik, esas olarak belirsizlik tek evrensel sabittir. Bir sonraki makalede, COVID-19 sırasında kullanıcı davranışı değişikliklerini ve pazarlamacılar olarak ondan ne öğrenebileceğimizi analiz edeceğiz.   Stay tuned for the third part next week.  

Gadi Elias

Programmatic Training & Strategy Expert

Total Media