Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

COVID-19 Sırasında DV360’ta Medya Satın Alma Stratejinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz – Bölüm 1

Brian Blondy, July 10, 2020

COVID-19 salgınının online advertising endüstrisi üzerindeki etkisi çok büyük ve azımsanamaz boyutta. Asıl sorun maalesef şu anda dünya genelinde modern yaşamın hemen her alanında mevcut olan belirsizlikler. 21. yüzyılda bu tür bir belirsizlik hiç yaşanmadı, bu da uyum sağlamamız gereken yeni bir gerçeklik yaratıyor.

Bir pazarlamacı olarak, dünya genelinde, özellikle de COVID-19’un gelişiyle ortaya çıkan yeni trendleri anlamak çok önemlidir. Dünyayı olduğu gibi anlamanın şirketinizin gelecekte daha iyi performans göstermesini sağlayacağına inanıyoruz. Bunu başarmak için, 2020’de dijital pazarlamanızın nasıl etkili bir şekilde analiz edileceğine, strateji oluşturulacağına ve esnek kalacağınıza odaklanan bir dizi alıcı odaklı makale oluşturduk. Bu dizinin amacı, Display & Video 360’taki (DV360) pazarlama kampanyalarınızla yeni başarı düzeylerine ulaşmanızı sağlayabilecek ilgi çekici öneriler ve stratejilerin yanı sıra değerli olduğunu düşündüğümüz bilgiler konusunda size yardımcı olmaktır! Bu içeriği hem pusula hem de kılavuzun bir kombinasyonu olarak, yeni planları etkili bir şekilde analiz etmek ve stratejik hale getirmek ve önümüzdeki aylarda ne olursa olsun esnek ve çevik kalmak için kullanmanızı öneririz. Sıra, aşağıdaki bölümler> makaleler olarak ayrılmıştır:  

Küresel Eğilimler ve Strateji – COVID-19’un kullanıcı davranışı ve çevrimiçi reklamcılık üzerindeki etkisi:

 • Makale I (Blog yazısı!)
  • Şu an birincil hedef kitleniz kimler?
  • Markanızın görünürlüğünü ve kitlelere yönelik mesajlarını nasıl kontrol etmelisiniz?
 • Makale II
  • Hedef kitleniz şu anda ne yapıyor?
 • Makale III
  • İdeal müşterilerinizi şu anda nerede bulabilirsiniz?
  • Kampanyalarınız için ne kadar bütçe ayırmalısınız?

Taktikler ve En İyi Uygulamalar – COVID-19 sırasında bir DV360 hesabını yönetme

 • Makale IV 
  • DV360 için devam eden kampanyalar için taktikler
  • DV360 için yeni kampanya taktikleri

Bu makale dizisini okuduktan sonra, markanızı COVID-19 zamanında nasıl geliştireceğinizi daha iyi anlayacak ve ötesinde gelecekte neler beklediğine hazır olacaksınız.

Şu an birincil hedef kitleniz kimler? Marka varlığınızı mevcut ve çekirdek kitlenize yaymaya devam etmenin yanı sıra, şu anda hitap edecek yeni ve ilgili kitleleri tanımlamalısınız.   Kitle hedeflemenizi yeniden gözden geçirmenin yolları:

 • Ürünleriniz / hizmetleriniz için mevcut hedef kitlenizi (COVID-19 öncesi demografi ve içerik) yeniden ziyaret edin. Kendinize sorun – bu kulllanıcılar sizin için hala alakalılar kullanıcılar mı?
 • Hedef kitlenizin sahip olabileceği yeni günlük rutinleri her iki yönden de (içerik, reklam formatı) değerlendirerek mevcut kitle persona profillerinizde dikkatli ayarlamalar yapın.
 • Mevcut ürün ve hizmetlerinizin temeliyle alakalı olabilecek yeni kitleler oluşturmaya ve belirlemeye başlayın. Bugün görmezden geldiğiniz başka kimi hedefleyebilirsiniz?
 • Şirketinizi yeni pazar segmentlerine ve fırsatlarına maruz bırakmanızı sağlayacak potansiyel yeni hedeflenen kişileri ve planları inceleyin.
 • İhtiyaç anında yeni kitlelere hizmet edecek ürünlerinizle (veya yeni ürünlerinizle) ilgili yeni marka mesajlarını test edin.

Sürekli yeniden değerlendirme yaparak, kendinizi yeni kitlelere ve olasılıklara açarsınız. Teknik açıdan, bu süreç daha sonra devam eden (re-marketing) kampanyalar ve yeni potansiyel müşteri ilişkilendirme modelleri için de kullanılabilir (bu kavramı aşağıdaki bir sonraki bölümde genişleteceğiz).

Markanızın görünürlüğünün ve kitlelere yönelik mesajlarının kontrolünü nasıl sürdürmelisiniz? Birincisi, mesajınızın tam olarak nerede görünmesi ve görünmemesi gerektiğini kontrol etmek, markanızı ve hedef kitleniz / hedefleriniz hakkındaki algıyı korumak için çok önemlidir. Yanlış yerleştirilmiş / hedeflenmiş reklamlar olumsuz sonuçlara yol açabilir, çünkü kullanıcılar reklamınızın amacını veya mesajını yalnızca yanlış yerleşimde gösterilmekten dolayı yanlış yorumlayabilir. Hedef kitle (yanlış bir şekilde) markanızın aktif ve kasıtlı olarak kendisini tartışmalı bir fikir veya içerik parçasıyla ilişkilendirdiğine inanabilir ve sonuç olarak hedeflediğiniz pazarlama ve şirket hedeflerinizin tam tersinu ulaşmış olacaktır.   Stay tuned for the second part next week.   Gadi Elias, Programmatic Training & Strategy Expert at Total Media