Ramat Gan - Israel

+972 (03) 790-1700

London - United Kingdom

+44 20 8089 7891

Paris - France

+33 7 55 54 86 87

Istanbul - Turkey

+90 212 401 29 92

New York City - United States

Moscow - Russia

AdX mi AdSense mi – Sizin için doğru olan hangisi?

Brian Blondy, April 18, 2016

adx vs adsense

Reklam, web sitenizin finansal yaşam çizgisi ve gelir akışını artırmak için üzerinde durulacak en önemli özelliklerinden biridir. Bir yayıncı olarak, web sitenizden kazandığınız geliri en üst düzeye çıkarabilmeniz için sitenizin trafiğini optimize etmek ve paraya dönüştürmek şarttır. Önemli finansal getiriler elde edebilmeniz için ön plana çıkan iki seçeneğin Google AdSense ve DoubleClick AdX olduğu açıkça görülmektedir. Bugün, bunları karşılaştıracak ve potansiyel anlamada sizin için hangisinin doğru olduğunu bildireceğiz.

Çoğu yayıncılar trafiklerini Google AdSense ile paraya dönüştürmeye başladılar. AdSense, İnternet sitelerinin kabul edilmiş monetizasyon standardı olarak, dünya çapında,  her boyuttaki yayıncıların kendi sitelerinden ve mobil varlıklarından para kazanmalarına yönelik en büyük içeriksel reklam ağıdır. AdSense arama motorları, Google ürünleri ve Google Reklam Ağında  (GDN) görüntülenen reklamları kapsar. AdSense neredeyse sınırsız talep almakta ve neticesinde yüksek doluluk oranları sunmaktadır. Hızlı ve güvenilir ödeme yöntemi, dünyanın birçok bölgesinde Google ile çalışmanın güvenliğini sağlamaktadır.

Diğer taraftan Google’ın program nitelikli platformunu temsil eden ve Gerçek Zamanlı Teklif Verme (RTB) özelliğine sahip DoubleClick AdExchange (AdX) teknolojisi, birinci sınıf internet sitelerini yine birinci sınıf reklam verenlerle eşleştirecektir. AdX, dünyanın en büyük gerçek-zamanlı alım satım (RTB) platformu olarak sektörün üst düzey yayıncılarını ve reklam verenlerini, sektör genelinde eşleştirmektedir. Reklam networklerine, ajanslara ve üçüncü taraf talep platformlarına (DSP) bağlı AdX reklam pazarı, reklam veren talebi ile yönlendirilmekte olup, reklam ünitelerine yönelik canlı açık artırma ile gerçekleştirilmektedir.

AdSense ile AdX arasındaki temel farklar nelerdir?

apples oranges

Sayfa Başına Maksimum Reklam

 • AdSense – 3 Reklam.
 • AdX – 5 Reklam.

Reklam Verenlere Erişim

 • AdSense – AdWords, AdX.
 • AdX – AdWords, AdX, RTB Entegrasyonu ile Yerel ve Küresel DSPler.

Anonimlik

 • AdSense – Yok.
 • AdX – Mevcut; markalı (branded), yarı-saydam, anonim veya bu ikisinin kombinasyonu olarak envanter oluşturabilme yeteneği.

Raporlama

 • AdSense – Temel – “Siteler”, “reklam üniteleri” ve “reklam büyüklükleri” ile sınırlı standart raporlama yetenekleri.
 • AdX – İleri – Yayıncı tanımlı parametrelere dayalı sorgular oluşturma veya başlangıç noktası olarak bir sistem sorgusu kullanma yeteneği olan esnek raporlama.

Google ile Gelir Paylaşımı

 • AdSense – Yayıncılar gelirin % 68’ini alırlar.
 • AdX – Yayıncılar Açık Arttırmalardan elde edilen gelirin  % 80’i ,  Preferred Deal ve Private Auction larda gelirin % 90’ını kazanırlar.

CPM Fiyatlandırma

 • AdSense – Google tarafından belirlenir.
 • AdX – Yayıncıların kendileri tarafından belirlenir.

Bloke etme

 • AdSense – Satıcıyı bloke etme seçeneği yok.
 • AdX – Herhangi bir satıcıyı engelleyebilir.

Filtreleme

 • AdSense – GCAN bloklama, URL bloklama, genel kategori bloklaması (dilinizde mevcut ise), Duyarlı kategori bloklaması, Kreatif denetimi: çeşitli reklam verenlerin reklamlarının incelenmesi ve onaylanması/onaylanmaması
 • AdX – Yukarıdakilerin hepsi artı Reklam Veren Bloklaması, Reklam Teknolojileri Bloklaması, çerezlerin ve verilerin bloke edilmesi.

Kullanıcılar

 • AdSense – Herkes kullanabilir.
 • AdX – Premium, sadece aylık ziyaretçi sayısı 5 milyondan fazla olan internet siteleri

Yani AdSense’ten AdX’e atlama yapabilir miyim?

İnternet sitenizin aylık ziyaretçi sayısı 5 milyondan fazla ise kesinlikle AdX’e geçebilirsiniz.  İnternet sitelerinde AdX kullananlar, geniş ziyaretçi trafiğine sahip sitelere önemli bütçeler ayırabilen, dünyanın üst düzey reklam verenleriyle muhatap olurlar.  AdSense üyeliği ve/veya AdX üyeliği arasındaki sadece bu fark bile AdX’e uygun ve bunu kullanmaya başlayan yayıncı için önemli bir finansal kazanç anlamına gelecektir.

Ayrıca AdX, Google’ın reklam sunma platformu – DoubleClick for Publishers – üzerinden başka ağlarla rekabet edebildiği zaman potansiyelinin tamamına ulaşır. DFP kullanmaya başlayan yayıncılar (Small Business veya Premium), doğrudan reklam verenlere reklam alanı satışına ek olarak kendi reklam birimleri için reklam ağları arasında geçiş yapabilecek ve reklam birimleri için yaratılan ek rekabetin CPM’leri daha yükseğe çıkarmasından dolayı da gerçek zamanlı rekabet yoluyla %100 doluluk oranlarına her zaman ulaşmayı ümit edebileceklerdir.

Reklam sitenizdeki reklam birimleri için birden fazla kaynak talepte bulunmak suretiyle rekabet oluştururken (AdSense’teki 3’ün yerine 5 birim) ek reklam birimleri için daha fazla teklif sahibi ortaya çıkmakta ve dolayısıyla da reklam birimlerinizin alış fiyatını daha yükseğe çekmektedir. Neticede hiçbir kıyaslama olmaksızın yayıncılar kendi sitelerinde AdX ila DFP’yi bir arada kullanarak kazandıkları parayı önemli ölçüde arttırmaktadırlar.

Sonuç olarak, eğer siz reklam gelirini artırmak isteyen bir yayıncı iseniz ve internet sitenizin ziyaretçi sayısı aylık 5 milyondan fazla ise AdX’e terfi etmek sizin de amacınız olmalı. Eğer AdX’i eklemek isterseniz Total Media bu konuda size yardımcı olabilir ve internet sitenizin reklamlardan elde ettiği gelirlerin veriminin en yükseğe çıkmasını sağlayabilir.

Eğer AdX’e uygun olduğunuzu  düşünüyor ve başlamak istiyorsanız,

Yayıncılara yönelik dünyanın en kârlı reklam borsasına katılmak için aşağıdaki linki tıklayın.

buttonRegAdx-turkish